NHL    KHL

Slováci deklasovali Nemcov 9:2!

Piatok, 27.12.2013 / Autor: Marek Kantorík
Slovenskí reprezentanti do 20 rokov zažili víťazný vstup do juniorského svetového šampionátu, keď v piatok zvíťazili nad rovesníkmi z Nemecka vysoko 9:2!

SLOVENSKO – NEMECKO 9:2 (3:0, 3:1, 3:1)

Góly: 4. Kolena (Gríger, Réway), 13. Daňo (Lunter), 18. Gríger (Kolena, Réway), 22. Daňo (Cehlárik), 27. Kolena (Réway, Gríger), 31. Gachulinec (Horanský, Mlynčár), 48. Réway (Gríger), 49. Lunter (Daňo, Cehlárik), 58. Horanský (Valjent) - 23. Kahun (Draisaitl), 46. Kahun (Möser, Draisaitl)

Zostava Slovenska: Sabol (Baroš) – Luža, Predajnianský, Rusina, hulinec, Valjent, Černák, Kečkeš, Dinda – Kolena, Réway, Gríger – Lunter, Daňo, Cehlárik – Minárik, Horanský, Mlynčár – Šimun, Tibenský, Skalický.
Zostava Nemecka: Cüpper (Klein) – D. Tiffels, Möser, Bender, Saeftel, Botzenhardt, Wagner, Noske – Draisaitl, Kahun, Kammerer – Laub, Eisenschmid, F. Tiffels – Herpich, Palausch, Filin – Ziegler, Klopper.

Slovenskí hokejisti začali aktívne a už v prvých sekundách zápasu sa usadili v obrannom pásme súpera. V druhej minúte sa po prihrávke Daňa dostal k zakončeniu Lunter, ale Cüppera neprekonal. O pár sekúnd si nemecký gólman pripísal ďalší zákrok, keď po strele Rusinu dorážal odrazený puk opäť Lunter. V štvrtej minúte vylúčili rozhodcovia Mösera a Slováci mali prvú početnú výhodu. Z trestu ubehlo iba trinásť sekúnd, keď sa spoza nemeckej bránky natlačil s pukom Milan Kolena do bránkoviska a otvoril skóre. Nemci sa do prvej gólovej šance dostali až v ôsmej minúte zásluhou Draisaitla, ktorého delovka minula priestor Sabolovej svätyňe. Na druhej strane predviedol Réway šikovnú techniku rúk a po skvelom stiahnutí puku v strednom pásme uvoľnil Grígera. Ten v úniku nezakončil najlepšie a Cüpper jeho pokus zneškodnil. V polovici trinástej minúty predviedol peknú kombináciu druhý slovenský útok. Cehlárik odstavil obrancu Mösera, posunul puk Lunterovi, ktorý prekorčuľoval za nemeckú bránku a prihrávkou pred Cüppera našiel Marka Daňa. Jeden z lídrov nášho tímu svojím bekhendom zvýšil na rozdiel dvoch gólov. O minútu neskôr si presilovku zahrali aj Nemci, keď sa faulom previnil Kečkeš. Paradoxne, najväčšiu príležitosť si vypracovali Slováci. Nemci zaváhali na útočnej modrej, Réway potiahol puk po pravej strane, na opačnej mal voľného Kolenu, no namiesto prihrávky predviedol bekhendový blafák, ktorým brankára neprekvapil. V sedemnástej minúte odišiel na trestnú lavicu ďalší Nemec a slovenskí juniori mali druhú početnú výhodu. A aj tú dokázali využiť. Dávid Gríger najskôr trafil iba Cüppera a potom po prihrávke Kolenu napokon poslal puk za bránkovú čiaru. Slováci dominovali v prvej tretine aj v počte striel – 13:1.

Nemci začali druhú časť ofenzívne, no zabudli na zadné dvierka. Po 117 sekundách od úvodného buly sa druhýkrát v stretnutí strelecky presadil Daňo, ktorý po prihrávke Cehlárika nedal delovkou Cüpperovi žiadnu šancu. O 41 sekúnd Kečkeš zle vyhodil puk, ktorý zachytil Draisaitl a skvelou prihrávkou našiel na ľavej strane Kahuna. Ten bez problémov znížil na rozdiel troch gólov. Následne rozhodcovia vylúčili Predajnianského, ale Nemci presilovku nevyužili. Azda najväčšiu šancu spálil Bender, ktorý delovkou z medzikružia mieril vysoko nad Sabolovu bránku. V polovici 27. minúty sa Slováci dostali opäť do štvorgólového vedenia, keď tentoraz Réway našiel krížnou prihrávkou na pravej strane voľného Kolenu, ktorý švihom pridal svoj druhý gól v stretnutí. V 31. minúte opäť udreli juniori s dvojkrížom na svojich dresoch. Daniel Grachulinec sa dostal k puku po prihrávke Horanského a projektilom vyhnal Cüppera z bránky. Nemci boli v druhej tretine omnoho aktívnejší ako v prvej a Sabol mal pochopiteľne viac práce. V 34. minúte najskôr vyrážačkou zneškodnil pokus Tiffelsa, o dve minúty si poradil so strelami Zieglera a Herpicha a v samom závere prostrednej časti, aj s prispením Daňa, uspel aj proti Draisaitlovi.

V 46. minúte zaznamenali Nemci druhý presný zásah, keď spoza kruhov pálil Möser, no jeho strelu ešte pred Sabolom tečoval Kahun. Slováci boli stále pri chuti a o dve minúty pridali už siedmy gól. Réway získal puk po nepresnej prihrávke Kahuna, prihral ho Grígerovi, no ten mu ho vrátil a Martin Réway tvrdou strelou prekonal Kleina. O ďalších štyridsať sekúnd našiel Daňo zadovkou Mária Luntnera a ten z ľavého kruhu pridal už ôsmy gól. Po vylúčení Mlynčára si Nemci zahrali tretíkrát v presilovej hre a mali výbornú príležitosť na strelenie tretieho gólu. Kammererova delovka však neskončila za Sabolovým chrbtom, pretože slovenský brankár ju dokázal zblokovať. Ďalšiu dobrú príležitosť na zmenu skóre mali Nemci v 53. minúte, keď sa Filin a Ziegler dostali do prečíslenia dvoch na jedného. Druhý menovaný napokon strieľal vedľa bránky. Na druhej strane skončila Minárikova delovka na ľavej žŕdke nemeckej svätyne. Slováci si už kontrolovali vysoký náskok a v závere predvádzali exhibíciu. Na konečných 9:2 uzavrel dve a pol minúty pred koncom Stanislav Horanský, ktorý predviedol skvelú individuálnu akciu – zo stredného pásma si puk nahodin na bočný mantinel, dokorčuľoval ho, prekľučkoval sa cez obrancov medzi kruhy a strelou k ľavej žŕdke poslal puk za Kleinov chrbát.

Slovenskí hokejisti si po výbornom výkone pripísali do tabuľky skupiny A tri body. Už zajtra od 13:30 ich však čaká ďalší ťažký zápas, keď si zmerajú sily s reprezentantmi Spojených štátov amerických.

SKUPINA B

Fínsko – Nórsko 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
Súboj dvoch škandinávskych tímov skončil tak, ako sa očakávalo – pohodlným víťazstvom Fínska. To vo svojom prvom dueli na turnaji potvrdilo úlohu papierového favorita a Nórsko zdolalo pomerom 5:1. Nórov však treba pochváliť za snaživý výkon, ktorý vyústil do ich prvého gólu na šampionáte. V 57. minúte ním uzavrel skóre Johnsgard. To už boli na streleckej listine Fíni Lehkonen, Nikko, Leskinen a dvojgolový Maenelanen. Saros pomohol k výhre 28 zákrokmi, naopak Svedsen ich urobil 43.