NHL    KHL

Slovensko podľahlo Česku 1:4

Utorok, 31.12.2013 / Autor: Marek Kantorík
Slovenskí reprezentanti do 20 rokov prehrali vo svojom poslednom stretnutí v skupinovej fáze proti rovesníkom z Česka 1:4. Jediný gól nášho tímu strelil Milan Kolena.

SLOVENSKO – ČESKO 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)

Góly: 40. Kolena (Gríger) - 1. Pastrňák (Procházka), 4. Kaše (Košťálek), 22. Procházka (Simon), 27. Šidlík (Procházka, Pastrňák)

Zostava Slovenska: Baroš (od 23. Sabol) – Luža, J. Predajniansky, Rusina, Gachulinec, Valjent, E. Černák, Kečkeš, Ľ. Dinda – Réway, Gríger, Kolena – Lunter, Daňo, Cehlárik – Mlynčár, Horanský ml., D. Minárik – Skalický, Šimun, Tibenský.

Zostava Česka: Langhamer (Dolejš) – Knot, Šidlík, Marcel, Plutnar, Šulák, Košťálek, Němeček – Pastrňák, Simon, Procházka – Kaše, Kämpf, Vrána – Tomeček, Volek, Faksa – Zdráhal, Machač, Sedláček – Zacha.

Česi mali skvelý začiatok zápasu, keď sa okamžite po úvodnom buly dostali pred našu bránku a už v osemnástej sekunde otvorili skóre. Procházka našiel na modrej čiare voľného Paštrnáka, ktorý prešiel s pukom k Borošovi, obišiel ho a zasunul za jeho chrbát. Na konci štvrtej minúty Košťálek vysunul Kašeho a ten krásným blafákom zvýšil vedenie Česka. Slováci následne súpera zatlačili a výsledkom bola strela Réwaya, ktorú Langhamer bez problémov chytil. V ôsmej minúte si spomínaný slovenský útočník išiel sadnúť na trestnú lavicu, pretože fauloval kolenom. Česi presilovku nevyužili. Na druhej strane vylúčili rozhodcovia Šidlíka a Slováci mali blízko ku gólu. Predajnianskeho strelu brankár vyrazil ku Grígerovi, ktorý z ľavej strany nedokázal dobre spracovať puk. Minútu pred návratom Šidlíka na ľad si k nemu išiel sadnúť Plutnar, ale početná výhoda o dvoch hráčov neskončila gólom v českej bránke.

Čechom vyšiel aj úvod druhej časti, keď po 120 sekundách zvýšil už na rozdiel troch gólov Procházka, ktorý delovkou vyhnal Baroša zo slovenskej bránky. Jeho náhradník Sabol si udržal čisté konto iba necelých päť minút po tom, ako ho od modrej čiary prekonal Šidlík, ktorý využil druhú presilovú hru v zápase. Slováci mali následne päťminútovú presilovku päť na štyri po faule Marcela. Po vyše minúte sa však previnil Cehlárik a opäť sa hralo v rovnovážnom stave. V 35. minúte práve Cehlák nastrelil žŕdku Langhamerovej bránky. Štyri sekundy pred druhou sirénou bol český gólman už bezmocný. Streleckú smolu slovenského tímu ukončil kapitán Milan Kolena, ktorý nekompromisne zblízka poslal puk do bránky.

V 43. minúte fauloval Kolena a išiel si sadnúť na trestnú lavicu. Presilovku Česi nevyužili a v jej závere Šidlík fauloval Luntera a dostal dvojmínutový trest. Obranca Luža preveril pozornosť Langhamera a okamžite po jeho zákroku sa na druhej strane dostal do brejku Vrána. Jeho strelu zastavila žŕdka. V polovici tretej tretiny sa hra prelievala z jednej strany na druhú, no ani jedno mužstvo nedokázalo skórovať. V 55. minúte mal výbornú šancu Vrána, ale proti bola opäť konštrukcia Sabolovej svätyne. Na výsledku nič nezmenila ani ďalšia početná výhoda Čechov po tom, ako odišiel na trestnú lavicu Daňo.

Česká republika postúpila po víťazstve 4:1 do štvrťfinále a o záchranu medzi elitou zabojujú nemeckí mladíci. Slovensko obsadilo v skupine A posledné štvrté postupové miesto a svojho súpera ešte nepozná.