NHL    KHL

Kanade sa proti Slovensku podaril obrat

Pondelok, 30.12.2013 / Autor: Jozef Struhár
Slovensko v pondelok viedlo 1:0 i 3:1, dlho držalo s Kanadou krok, ale favoritovi nakoniec podľahlo 3:5. V ostatných zápasoch sa z výhier tešili Fíni, Švajčiari a Nemci, ktorí porazili Českú republiku.

KANADA - SLOVENSKO 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)

Góly: 19. Lazar (Mantha, Petan), 37. Mantha (Ekblad, Drouin), 55. Drouin (Mantha), 58. Petan (Mantha, Pouliot), 59. Petan (Reinhart, Lazar) – 2. Gríger (Predajniansky, Réway), 28. Réway (Gríger, Kolena), 33. Gríger (Réway, Kolena)

Zostava Kanady: Fucale (Paterson) – Ekblad, Pouliot, Pelech, Dumba, Bigras, Morrissey – Hudon, Drouin, Mantha – Horvat, Leier, Reinhart – Rychel, Petan, Lazar – McDavid, Laughton, Gauthier, Anderson.

Zostava Slovenska: Baroš (Sabol) – Luža, Predajniansky, Rusina, Gachulinec, Valjent, Černák, Kečkeš, Dinda – Kolena, Réway, Gríger – Lunter, Daňo, Cehlárik – Minárik, Horanský, Mlynčár – Šimun, Tibenský, Skalický.

Slovensko vyhralo vhadzovanie a okamžite ohrozilo Fucaleho. Hneď po jeho zákroku vylučili rozhodcovia Drouina za úder do hlavy. V druhej minúte sa prvým zákrokom prezentovaj aj Baroš, ktorý zabránil skórovať Laughtonovi pri protiútoku po zaváhaní slovenského hráča v strednom pásme. Našim sa nakoniec presilovku podarilo využiť a v druhej minúte otvoril skóre Dávid Gríger, ktorý zachytil odrazený puk od zadného mantinelu a z otočky trafil odkrytý priestor brány. Na gól Kanaďania odpovedali aktívnou hrou a usadili sa aj v útočnom pásme. Naši vyčkávali a v piatej minúte pohrozili. Réwayovu strelu Fucale vyrazil a Kolena trafil puk do tyčky! V desiatej minúte mohlo byť 2:0, keď Dumba zaváhal pri rozohrávke a prihral puk Horanskému. Ten ho však napálil len do Fucaleho. V nasledujúcich minútach sa hralo opatrne a Slováci nezaostávali za favoritom. Ten sa dostával k strelám, ale gólové šance si nevytváral. Od 14. minúty stupňoval tlak Kanady, ktorá pobudla v útočnom pásme vyše minúty pred prvým prerušením hry. Hudon sa dokonca dostal k solídnej strele, ktorú pozorný Baroš vyrazil betónom. Javorové listy pokračovali v prevahe a hrali ako keby v presilovke. V 17. minúte dostali Kanaďania po vysokej hokejka Valjenta šancu hrať skutočnú presilovú hru. A v 19. minúte ju aj využili. Stav vyrovnal Lazar. Kolena sa krátko po góle ocitol v dobrej pozícii, ale po krížnej prihrávke mu dobre nesadol puk. Slovensko po dlhšej dobe strávili väčší čas v útoku, no gól už nepadol.

Slovensko vstúpilo do druhej tretine aktívne a Daňo sa prezentoval v 22. minúte prvou strelou. Jeho delovku však Fucale bez problémov chytil. V tej istej minúte náš tím však oslabil Mlynčár, ktorý vyhodil puk medzi divákov. Obe doterajšie presilovky boli využité, ale tentokrát sa Slováci ubránili. V 25. minúte sa rútili v dvojici proti jednému, ale akcia stroskotala ešte pred zakončením. O dve minúty neskôr putoval na trestnú lavicu za držanie Kanaďan Petan. Krátko na to zahral vysokou hokejkou Laughton a Slovensko malo šancu hrať presilovku o dvoch hráčov minútu a 38 sekúnd. Martin Réway ju po dobrej akcii využil veľmi rýchlo a Slovensko opäť viedlo. Následnú presilovku o jedného hráča už nevyužilo. V 29. minúte rozhodcovia zaváhali a nevylučili Ekblada za evidentné sekanie. V následnom striedaní Mlynčár šikovne ukradol kanadskému hráčovi puk a rútil sa sám na brankára. Do čierneho však netrafil. V 31. minúte prišla pre slovenských mladíkov ďalšia presilovka po faule Dumbu. Počas nej sekal aj Pouliot a takmer minútu mali hráči spod Tatier šancu hrať druhú presilovku piatich proti trom. Hneď v jej úvode Predajniansky trafil tyčku. Presilovku o dvoch hráčov nevyužili, ale po peknej akcii Kolenu a Réwaya skóroval Gríger pri bežnej početnej prevahe. Kanada sa snažila odpovedať, ale Slováci mali hru pod kontrolou. V 38. minúte sa však zámorskí hráči nasťahovali do pásma a Mathna z dorážky znížil na 2:3. Dobrá šanca pre hráčov v červených dresoch na vyrovnanie prišla len krátko po góle, kedy fauloval Luža. Kanada presilovku nevyužila a v závere sa dostávala do veľkej šance, ale skóre sa už nemenilo.

Už po 13 sekundách od začiatku tretej tretiny vrazil Kolena do Hudona, ten narazil do mantinelu a otrasený opustil ľadovú plochu. Na konci úvodnej minúty sa rutinným zákrokom prezentoval Baroš. V 43. minúte sekal Pouliot v strednom pásme Skalického a bola z toho ďalšia presilovka pre našu reprezentáciu. Väčšiu šancu ani gól nepriniesla. V 46. minúte podržal „javorové listy" Fucale pri príležitosti Horanského. Potom zahorelo aj pred Barošom. O minútu neskôr sa kanadskí hráči nezorientovali pred slovenskou bránou, inak by z toho bol pravdepodobne gól. Kanaďania zvyšovali tlak a keď Horanský v útočnom pásme sekal, mali príležitosť hrať presilovku. Aj vďaka bojovnosti hráčov v bielom ju nevyužili. Kanada však bola aj po presilovke aktívnejšia a Mantha v 53. minúte spálil tutovku. Slovensko bránilo tesný náskok a Baroš chytal spoľahlivo. Šesť minút pred koncom však kapituloval z hokejky Drouina, ktorému poslal puk spoza brány Mantha. Po inkasovanom góle opäť ožili aj Slováci. V 56. minúte bol blízko k hetriku Gríger, ktorý nastrelil už tretiu tyčku Slovenska. Predajniansky o niekoľko sekúnd neskôr putoval na trestnú lavicu za vysokú hokejku. Kanada tlačila a Petan zavŕšil obrat na 4:3. Po oddychovom čase, minútu a 40 sekúnd pred koncom, sa Ernest Bokroš rozhodol ponechať Baroša na striedačke. Netrvalo dlho a Petan zvýšil vedenie „javorových listov". Gólom uzavrel aj skóre zápasu.

Kanada v ňom Slovensko prestrieľala 49:22, no hráči spod Tatier boli dve tretiny rovnocenným súperom. Najlepším hráčom víťazného mužstva sa stan Anthony Mantha, kým na opačnej strane si ocenenie vyslúžil zaslúžene brankár Samuel Baroš.

SKUPINA A

Česká republika – Nemecko 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
V sobotu sa českí hokejisti postarali o senzáciu, keď porazili Kanadu. Tentokrát sa postarali o niečo podobné negatívnym spôsobom. V pondelok totiž podľahli Nemecku 0:3 a ak neporazia v posledný deň roka Slovensko, budú bojovať o záchranu. Vo všetkých troch góloch nemeckého tímu mal prsty Frederik Tiffels, ktorý dvakrát skóroval a raz asistoval. Strelecky sa presadil aj Dominik Kahun, kým Marvin Cupper zastavil všetkých 40 striel.

SKUPINA B

Rusko – Fínsko 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
Vasiliev skóroval už v šiestej minúte a Rusi boli na ceste za ďalším víťazstvom. Sarosa však už nikto neprekonal a on 28 zákrokmi pomohol k výhre Fínsku. To triumfovalo prekvapivo hladko 4:1. Obrat sa tímu podaril v druhej tretiny, kedy strelil tri góly. Víťazný zaknihoval Haapala, no presadili sa aj Maenalanen, Kulmara a Nikko. Fíni si tak pred poslednými zápasmi uchovali šancu na druhé miesto v skupine.

Švajčiarsko - Nórsko 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Nórsko potrápilo papierového favorita, ale nakoniec neuspelo a v základnej skupine podľa predpokladov nezískalo ani bod. Švajčiar ho zdolali 3:2, pričom víťazný gól strelil v 52. minúte Rouiller. Nóri v zápase dlho viedli po góle Lesunda, no hráčom s krížom na hrudi sa podarilo otočiť na 2:1 zásluhou Herzoga a Mullera predtým, ako Rasch vyrovnal na 2:2. Nyffeler pomohol k výhre 24 zákrokmi, Svendsen čelil 38 strelám