NHL    KHL

Švédi sa vo finále stretnú s Fínmi

Sobota, 04.01.2014 / Autor: Jozef Struhár
Prvými finalistami na majstrovstvách sveta juniorov vo švédskom Malmö sa stali domáci Švédi, ktorí porazili Rusov 2:1. Neskôr sa k ním pridali Fíni, ktorí porazili Kanadu 5:1.

Švédsko – Rusko 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Diváci už od prvej tretiny sledovali pekný hokej, no dlho sa nevedeli dočkať gólu. Ten prvý ich však rozradostnil, pretože ho 49 sekúnd pred koncom tretiny strelil švédsky kapitán Filip Forsberg. Aj druhá tretina bola na góly chudobná, hoci si oba tímy nejaké šance vytvorili. Hokej bol vyrovnaný a všetko otvorené. V 45. minúte si však svoj náskok zveľadili Svédi, keď Vasilevského prekonal Oskar Sundqvist. Rusi odpovedali o necelé dve minúty, kedy Damir Žafiarov aj s prispením neistého zákroku Danska znížil na rozdiel jediného gólu. Rusi sa snažili o vyrovnanie a spálili aj dve tutovky. V závere skúsili hru bez brankára, v ktorej sa im vyrovnať nepodarilo, a tak sa z postupu do finále tešili domáce „tri korunky“. Rusi prehru neustáli a po konci zápasu sa pustili do šarvátky. Dansk k výhre pomohol 26 zákrokmi, Vasilevskij čelil 21 strelám.

Kanada – Fínsko 1:5 (0:0, 1:3, 0:2)
Fíni postúpili do finále po prvýkrát od roku 2001, keď porazili kanadu hladko 5:1. O ich výhre rozhodla druhá tretina, v ktorej sa najskôr v priebehu dvoch minút presadili Joni Nikka a Artturi Lehkonen predtým, ako Jonathan Drouin vsietil kontaktný gól. Do prestávky však obnovil dvojgólové vedenie „Suomi“ Rasmus Ristalainen. V záverečnom dejstve sa do listiny strelcov pridal dvakrát aj Teuvo Teravainen. Juuse Saros zaznamenal 23 zákrokov, kým Zachary Fucale inkasoval štyri góly z 22 striel.

Finále medzi dvoma škandinávskymi krajinami sa odohrá v nedeľu o 19:00. Ešte predtým zistíme, či bronz získajú Kanaďania alebo Rusi.