NHL    KHL

Fíni sa stali majstrami sveta!

Nedeľa, 05.01.2014 / Autor: Jozef Struhár
Titul majstrov sveta v juniorskej kategórii získalo vo švédskom Malmö hokejisti Fínska, ktorý vo finále zdolali domácu reprezentáciu. Bronz si vybojovali hráči Ruska, ktorí v boji o tretie miesto zdolali Kanadu.

Švédsko – Fínsko 2:3 PP (0:1, 1:1, 1:0, 0:1)
Švédi prechádzali celým šampionátom ako nôž maslom, ale vo finále ich zastavil ich odveký severský rival. Fíni síce dvakrát prišli o vedenie, ale nakoniec Rasmus Ristolainen skóroval v desiatej minúte predĺženia, aby získali svoje prvé zlato od roku 1998 a tretie celkovo. V normálnej hracej dobe skórovali Esu Lindell a Saku Maenalanen, na ktorých góly odpovedali Lucas Wallmark a Christians Djoos. Juuse Saros pomohol k triumfu 35 zákrokmi, kým Oscar Dansk zaznamenal 28 zásahov. V závere mu zostali len oči pre plač. „Suomi“ získali titul jemne nečakane, pretože na turnaj nešli s veľkými ambíciami. Koniec koncov, stávkové kancelárie ich pasovali na piate miesto. Na turnaju však vyhrali päť zo siedmich zápasov, vrátane toho najdôležitejšieho.

Kanada – Rusko 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
Rusi vyhrali aj svoj šiesty zápas o bronz, keď v nedeľu popoludnia zdolali Kanadu tesne 2:1. Javorové listy tam pocestujú domov bez medaile, ktorú nezískali ani vlani. Kanada bola pritom lepším tímom v prvej tretine, ktorá rozhodla o výsledku. Rusi v nej totiž strelili dva góly. Fucaleho prekonali Michail Grigorenko a Eduard Gimatov. Druhá tretina góly nepriniesla v tretej strelil kontaktný gól Anthony Mantha. Rusi si však už tesné vedenie ubránili. Vasilevskij k triumfu pomohol 30 zákrokmi, kým Fucale čelil 32 strelám.

Boj o záchranu vyhrali Nemci
Nemecko síce prehralo v prvom zápase baráže Nórsku 0:3, no nasledujúce dva zápasy vyhralo, aby si udržalo miesto v elitnej kategórii majstrovstiev sveta. Rozhodujúci výhru zaknihoval v nedeľu, kedy Nórov porazilo 3:1.

Individuálne ocenenia

Keďže finálový súboj uzavrel tohtoročné majstrovstvá sveta juniorov, direktoriát šampionátu oznámil aj mená najlepších hráčov na každom poste. Ovládli ich hráči finalistov.